2011-2012 2012-2013
2013-2014 2014-2015

Season 2010-2011

NATIONAL COMPETITIONS

ESFA U18 Girls Colleges' Trophy National Final: Gateshead College 2 Filton College (Bristol & South Gloucestershire SFA) 2 (aet) Filton won 4-3 on penalties
ESFA U18 Boys Colleges' Trophy National Final played at Edgar Street, Hereford Utd FC: Queen's School (Watford & District SFA) 0 Gateshead College 2
ESFA U16 Girls Inter-county Trophy National Final played at City Ground, Nottingham Forest FC: Durham 3 Kent 2

COUNTY COMPETITIONS

Inter-association
U 11 Harrison Cup Sunderland PSFA
U 11 Derwent & Medomsley Cup Sunderland PSFA
U 11 Inter-Association Trophy Not competed for in 2010
U 11 5-a-side Darlington PSFA
U 11 7-a-side Chester-le-Street PSFA
U 11 Girls 7-a-side Chester-le-Street PSFA
U 13 Boys AF Hardy Trophy Newcastle SFA
U 13 Girls Ken Peddieson Cup Darlington SFA
U 14 Boys Hartlepool Hospital Cup Bishop Auckland SFA
U 14 Boys Knock-out Trophy Bishop Auckland SFA
U 15 Boys Sunderland Children's Hospital Cup Newcastle SFA
U 15 Girls Fred Fullerton Cup Darlington SFA
U 16 Boys Lambton Trophy Hartlepool SFA
Inter-school
U 9 Year 4 Trophy Hetton Lyons Primary School
U 11 Leadgate Eden Colliery Cup Sunderland High School
U 11 Alan Grimes Memorial Trophy Castletown Primary School, Sunderland
U 11 Girls Trophy Dene House Primary School, Peterlee
U 11 Ty McGurk 5-a-side Trophy Castletown Primary School, Sunderland
U 11 Boys Daniel O'Hare Memorial Trophy Tanfield Lea Community Primary School
U 11 ESFA Girls 7-a-side Newbottle Primary School
U 12 Boys Crompton & Harrison Cup St Thomas More RC, Blaydon
U 12 Boys 5-a-side Education Village, Darlington
U 12 Girls 5-a-side Dene, Peterlee
U 13 Boys TUC Cup Joseph Swan, Gateshead
U 13 Boys Joicey Cup English Martyrs RC, Hartlepool
U 13 Girls County Cup Shotton Hall, Peterlee
U 14 Boys Consett Iron Company's Challenge Cup Lord Lawson of Beamish, Birtley
U 14 Girls County Cup Framwellgate
U 15 Boys County Cup St Robert of Newminster RC, Washington
U 15 Boys Londonderry Cup St Aidan's RC, Sunderland
U 16 Boys Bert Hodgson Trophy St John's RC, Bishop Auckland
U 16 Girls County Cup Heworth Grange Comprehensive
U 19 Boys Senior Knock-out Cup Durham Gilesgate Sports College
U 19 Boys League St Joseph's RC, Hebburn
U 19 Boys League Cup
U 19 Boys Albert Knox Trophy City of Sunderland College

Season 2011-2012

NATIONAL COMPETITIONS

ESFA Munich Trophies U12 5-a-side Trophy National Final played at Derby Powerleague: Houghton Kepier Sports College 0 Whitechapel Middle School (Spen Valley SFA) 2
ESFA U13 Girls Schools' Cup National Quarter-final: St Bede's RC High School (Blackburn & Darwen SFA) 9 Houghton Kepier Sports College 2
ESFA U16 Boys Inter-county Trophy National Final played at City Ground, Nottingham Forest FC: Durham CSFA 2 Oxfordshire SFA 6 (aet)
ESFA U18 Girls Colleges' Trophy National Final played at Plainmoor, Torquay Utd FC: Filton College (Bristol & South Gloucestershire SFA) 3 Gateshead College 2
ESFA U18 Boys Colleges' Trophy National Quarter-final: Balby Academy of Sport (Doncaster SFA) 3 Gateshead College 2

COUNTY COMPETITIONS

Inter-association
U 11 Harrison Cup Sunderland PSFA
U 11 Derwent & Medomsley Cup Sunderland PSFA
U 11 Inter-Association Trophy Chester-le-Street PSFA
U 11 5-a-side Sunderland PSFA
U 11 7-a-side Sunderland PSFA
U 11 Girls 7-a-side Sunderland PSFA
U 13 Boys AF Hardy Trophy Chester-le-Street & Washington SFA
U 13 Girls Ken Peddieson Cup Sunderland SFA
U 14 Boys Hartlepool Hospital Cup
U 14 Boys Knock-out Trophy Middlesbrough SFA
U 15 Boys Sunderland Children's Hospital Cup Bishop Auckland SFA
U 15 Girls Fred Fullerton Cup East Durham SFA
U 16 Boys Lambton Trophy Gateshead SFA
Inter-school
U 9 Year 4 Trophy Rickleton Primary School, Washington
U 11 Leadgate Eden Colliery Cup South Hetton Primary School
U 11 Alan Grimes Memorial Trophy St Cuthbert's RC, Sunderland
U 11 Girls Trophy Seaham Trinity Primary School
U 11 Ty McGurk 5-a-side Trophy St Margaret's CE Primary School, Durham
U 11 Boys Daniel O'Hare Memorial Trophy St Margaret's CE Primary School, Durham
U 11 ESFA Girls 7-a-side Rickleton Primary School, Washington
U 12 Boys Crompton & Harrison Cup St Joseph's RC, Hebburn
U 12 Boys 5-a-side Carmel RC, Darlington
U 12 Girls 5-a-side Houghton Kepier Sports College
U 13 Boys TUC Cup St Leonard's RC, Durham
U 13 Boys Joicey Cup St Leonard's RC, Durham
U 13 Girls County Cup Houghton Kepier Sports College
U 14 Boys Consett Iron Company's Challenge Cup Longfield Academy of Sport , Darlington
U 14 Girls County Cup The Academy at Shotton Hall, Peterlee
U 15 Boys County Cup St Joseph's RC, Hebburn
U 15 Boys Londonderry Cup St Joseph's RC, Hebburn
U 16 Boys Bert Hodgson Trophy St Wilfrid's RC, South Shields
U 16 Girls County Cup English Martyrs RC, Hartlepool
U 19 Boys Senior Knock-out Cup Durham Gilesgate Sports College
U 19 Boys League St Joseph's RC, Hebburn
U 19 Boys League Cup St Joseph's RC, Hebburn
U 19 Boys Albert Knox Trophy City of Sunderland College

Season 2012-2013

NATIONAL COMPETITIONS

ESFA Danone U11 Small School Soccer Sevens National Final played at The Hive, Barnet FC: Esh CE Primary School School 0 Rickling CE Primary School (Uttlesford PSFA, Essex) 2 (aet)
ESFA U12 The Danone Nations Cup National Semi-final played at Kepier School: Kepier School 0 Cardinal Heenan Sports College (Liverpool SFA) 5
ESFA U13 Boys Schools' Cup National Semi-final played at Newcastle Utd FC Academy: St Thomas More RC School 1 Walkwood CE Middle School (Redditch SFA) 3
ESFA U13 Boys Inter-association Trophy National Semi-final played at Middlesborough FC Training Ground: Bishop Auckland SFA 0 Liverpool SFA 1
ESFA U14 Boys Premier League Trophy National Final played at Hillsborough, Sheffield Wednesday FC: St Leonard's RC Comprehensive School 2 St Ignatius College (Enfield SFA) 1
ESFA U18 Girls Colleges' Trophy National Final played at Field Mill, Mansfield Town FC: South Gloucestershire & Stroud College (Bristol & South Gloucestershire SFA) 0 Gateshead College 3

COUNTY COMPETITIONS

Inter-association
U 11 Harrison Cup Chester-le-Street PSFA
U 11 Derwent & Medomsley Cup Sunderland PSFA
U 11 Inter-Association Trophy Darlington PSFA
U 11 5-a-side Sunderland PSFA
U 11 7-a-side Sunderland PSFA
U 11 Girls 7-a-side Darlington PSFA
U 13 Boys AF Hardy Trophy Bishop Auckland SFA
U 13 Girls Ken Peddieson Cup East Northumberland SFA
U 14 Boys Hartlepool Hospital Cup Newcastle SFA
U 14 Boys Knock-out Trophy Gateshead SFA
U 15 Boys Sunderland Children's Hospital Cup North Tyneside SFA
U 15 Girls Fred Fullerton Cup Darlington SFA
U 16 Boys Lambton Trophy Middlesbrough SFA
Inter-school
U 9 Year 4 Trophy Cotsford Junior School, Horden
U 11 Leadgate Eden Colliery Cup Esh CE Primary School
U 11 Alan Grimes Memorial Trophy St Cuthbert's RC Primary School, Sunderland
U 11 Girls Trophy Hetton Lyons Primary School
U 11 Ty McGurk 5-a-side Trophy Murton Community Primary School (The Ribbon)
U 11 Boys Daniel O'Hare Memorial Trophy Our Lady of the Rosary RC Primary School
U 11 ESFA Girls 7-a-side Hetton Lyons Primary School
U 12 Boys Crompton & Harrison Cup Longfield Academy of Sport, Darlington
U 12 Boys 5-a-side Framwellgate School
U 12 Girls 5-a-side Kepier, Houghton
U 13 Boys TUC Cup St John's RC School, Bishop Auckland
U 13 Boys Joicey Cup St Thomas More RC School, Blaydon
U 13 Girls County Cup Kepier, Houghton
U 14 Boys Consett Iron Company's Challenge Cup St Leonard's RC School, Durham
U 14 Girls County Cup Kepier, Houghton
U 15 Boys County Cup Longfield Academy of Sport, Darlington
U 15 Boys Londonderry Cup Longfield Academy of Sport, Darlington
U 16 Boys Bert Hodgson Trophy Shared: St Aidan's RC / High Tunstall College of Science
U 16 Girls County Cup Framwellgate School
U 19 Boys Senior Knock-out Cup St Bede's RC School, Lanchester
U 19 Boys League St Aidan's RC School, Sunderland
U 19 Boys League Cup St Leonard's RC School, Durham
U 19 Boys Albert Knox Trophy City of Sunderland College

Season 2013-2014

NATIONAL COMPETITIONS

ESFA U13 PlayStation Inter-association Trophy: National Quarter-final played at Chester-le-Riverside Sports Complex: Sunderland SFA 1 Bishop Auckland SFA 0; National Final played at Madejski Stadium, Reading FC: Sunderland SFA 3 Bedford & District SFA 2
ESFA U14 Boys PlayStation Small Schools' Trophy: National Semi-final played at Blacon Youth FC: Blacon High School (Chester SFA) 3 Durham Community Business College 3 (aet) Blacon won 4-2 on penalties
ESFA U15 Boys PlayStation Schools' Cup: National Quarter-final: Cardinal Heenan Catholic Sports College (Liverpool SFA) 3 St Leonard's RC Comprehensive School, Durham 2 (aet)
ESFA U15 Girls PlayStation Schools' Cup: National Quarter-final: Congleton High School (Macclesfield & District SFA) 1 St John's RC, Bishop Auckland 0
ESFA U18 Girls Colleges' Trophy: National Semi-final played at Gateshead College: Gateshead College 1 Accrington & Rossendale College (Hyndburn & Ribble Valley SFA) 3
ESFA U18 Boys Inter-County Trophy: National Semi-final played at Hebburn Comprehensive School: Durham 0 Essex 3

COUNTY COMPETITIONS

Inter-association
U 11 Harrison Cup Sunderland PSFA
U 11 Derwent & Medomsley Cup Sunderland PSFA
U 11 Inter-Association Trophy Sunderland PSFA
U 11 5-a-side Sunderland PSFA
U 11 7-a-side Sunderland PSFA
U 11 Girls 7-a-side Sunderland PSFA
U 13 Boys AF Hardy Trophy Sunderland SFA
U 13 Girls Ken Peddieson Cup
U 14 Boys Hartlepool Hospital Cup Bishop Auckland SFA
U 14 Boys South Tyneside Centenary KO Trophy Sunderland SFA
U 15 Boys Sunderland Children's Hospital Cup Gateshead SFA
U 15 Girls Fred Fullerton Cup Chester-le-Street, Washington & Derwentside SFA
U 16 Boys Lambton Trophy Middlesbrough SFA
Inter-school
U 9 Year 4 Trophy St Mary's RC Primary School, Sunderland
U 11 Leadgate Eden Colliery Cup Finchale Primary School
U 11 Alan Grimes Memorial Trophy St Godric's RC, Durham
U 11 Girls Trophy Wingate Primary School
U 11 Ty McGurk 5-a-side Trophy Rickleton Primary School, Washington
U 11 Boys Daniel O'Hare Memorial Trophy Easington Colliery Primary School
U 11 ESFA Girls 7-a-side Cestria Primary School, Chester-le-Street
U 12 Boys Crompton & Harrison Cup St Leonard's RC, Durham
U 12 Boys 5-a-side Thomas Hepburn Community Academy, Gateshead
U 12 Girls 5-a-side Carmel College, Darlington
U 13 Boys TUC Cup St Bede's RC, Lanchester
U 13 Boys Joicey Cup St Bede's RC, Peterlee
U 13 Girls County Cup St Leonard's RC, Durham
U 14 Boys Consett Iron Company's Challenge Cup St John's RC, Bishop Auckland
U 14 Girls County Cup Academy at Shotton Hall, Peterlee
U 15 Boys County Cup St Joseph's Catholic Academy, Hebburn
U 15 Boys Londonderry Cup St Joseph's Catholic Academy, Hebburn
U 16 Boys Bert Hodgson Trophy Longfield Academy of Sport, Darlington
U 16 Girls County Cup St Leonard's RC, Durham
U 19 Boys Senior Knock-out Cup St Joseph's Catholic Academy, Hebburn
U 19 Boys League English Martyrs RC, Hartlepool
U 19 Boys League Cup St Joseph's Catholic Academy, Hebburn
U 19 Boys Albert Knox Trophy Gateshead College

Season 2014-15

NATIONAL COMPETITIONS

ESFA U18 Girls Colleges' Trophy National Final played at Highbury Stadium, Fleetwood Town FC: Gateshead College 1 West Herts College (Watford & District SFA) 0
ESFA U18 Boys Inter-County Trophy National Final played at St Andrews, Birmingham City FC: Durham 3 Oxfordshire 0

COUNTY COMPETITIONS

Inter-association
U 11 Harrison Cup Sunderland PSFA
U 11 Derwent & Medomsley Cup East Northumberland PSFA
U 11 Inter-Association Trophy Sunderland PSFA
U 11 5-a-side Sunderland PSFA
U 11 7-a-side Chester-le-Street PSFA
U 11 Girls 7-a-side Sunderland PSFA
U 13 Boys AF Hardy Trophy Sunderland SFA
U 13 Girls Ken Peddieson Cup East Northumberland SFA
U 14 Boys Hartlepool Hospital Cup Chester-le-Street, Washington & Derwentside SFA
U 14 Boys South Tyneside Centenary KO Trophy Chester-le-Street, Washington & Derwentside SFA
U 15 Boys Sunderland Children's Hospital Cup Bishop Auckland SFA
U 15 Girls Fred Fullerton Cup Chester-le-Street, Washington & Derwentside SFA
U 16 Boys Lambton Trophy Middlesbrough SFA
Inter-school
U 9 Year 4 Trophy Easington Colliery Primary School
U 11 Leadgate Eden Colliery Cup St Joseph's RC Primary School, Murton
U 11 Alan Grimes Memorial Trophy Cotsford Junior School, Horden
U 11 Girls Trophy Cestria Primary School, Chester-le-Street
U 11 Ty McGurk 5-a-side Trophy Cotsford Junior School, Horden
U 11 Boys Daniel O'Hare Memorial Trophy Cotsford Junior School, Horden
U 11 ESFA Girls 7-a-side Blue Coat Junior CE School, Durham
U 12 Boys Crompton & Harrison Cup Carmel College, Darlington
U 12 Boys 5-a-side Carmel College, Darlington
U 12 Girls 5-a-side Education Village, Darlington
U 13 Boys TUC Cup Dyke House Sports College, Hartlepool
U 13 Boys Joicey Cup St Wilfrid's RC College, South Shields
U 13 Girls County Cup Biddick Academy, Washington
U 14 Boys Consett Iron Company's Challenge Cup Cardinal Hume RC, Gateshead
U 14 Girls County Cup St Leonard's RC, Durham
U 15 Boys County Cup St John's RC, Bishop Auckland
U 15 Boys Londonderry Cup St John's RC, Bishop Auckland
U 16 Boys Bert Hodgson Trophy High Tunstall College of Science, Hartlepool
U 16 Girls County Cup Academy at Shotton Hall, Peterlee
U 19 Boys Senior Knock-out Cup Durham Sixth Form Centre
U 19 Boys League St Joseph's Catholic Academy, Hebburn
U 19 Boys League Cup North Durham Academy, Stanley
U 19 Boys Albert Knox Trophy East Durham College, Peterlee