2016-2017 2017-2018
2018-2019 2019-2020

Season 2015-2016

NATIONAL COMPETITIONS

ESFA U18 Boys Colleges' Trophy: National Final played at Keepmoat Stadium, Doncaster Rovers FC; Gateshead College 2 Hartpury College 3 (West Gloucestershire SFA)
ESFA Impact Trophies U12 Girls 5-a-side Trophy: National Final played at Powerleague, Derby; Venerable Bede CE, Ryhope finished top of their group but lost in semi-final.
ESFA Danone U11 Schools’ Cup for School Teams: National Final played at King Power Stadium, Leicester City FC; Easington Colliery Primary School
ESFA Danone U11 Schools’ Cup for Girls’ Teams: National Final played at King Power Stadium, Leicester City FC; Easington Colliery Primary School
ESFA Premier League U11 District Trophy: Darlington PSFA were winners of the competition.

COUNTY COMPETITIONS

Inter-association
U 11 Harrison Cup Sunderland PSFA
U 11 Derwent & Medomsley Cup Darlington PSFA
U 11 Inter-Association Trophy Sunderland PSFA
U 11 5-a-side Darlington PSFA
U 11 7-a-side Sunderland PSFA
U 11 Girls 7-a-side Sunderland PSFA
U 13 AF Hardy Trophy
U 13 Girls Ken Peddieson Cup Chester-le-Street, Washington & Derwentside SFA
U 14 Hartlepool Hospital Cup Stockton SFA
U 14 South Tyneside Centenary Knock-out Trophy Middlesbrough SFA
U 15 Sunderland Children's Hospital Cup Sunderland SFA
U 15 Girls Fred Fullerton Cup North Tyneside SFA
U 16 Lambton Trophy Stockton SFA
Inter-school
U 9 Year 4 Trophy Easington Colliery Primary School
U 11 Leadgate Eden Colliery Cup St Joseph's RC Primary School, Murton
U 11 Alan Grimes Memorial Trophy Broadway Junior School, Sunderland
U 11 Girls Trophy Easington Colliery Primary School
U 11 Ty McGurk 5-a-side Trophy Mowden Junior School, Darlington
U 11 Daniel O'Hare Memorial Trophy Easington Colliery Primary School
U 11 ESFA Danone Schools' Cup for Girls Easington Colliery Primary School
U 12 Crompton & Harrison Cup Durham Johnston School
U 12 Boys 5-a-side St Thomas More RC, Blaydon
U 12 Girls 5-a-side Venerable Bede CE, Ryhope
U 13 TUC Cup St Joseph's Catholic Academy, Hebburn
U 13 Joicey Cup Whitburn CE Academy
U 13 Girls County Cup Durham Johnston School
U 14 Consett Iron Company's Challenge Cup Durham Johnston School
U 14 Girls County Cup Biddick Academy, Washington
U 15 County Cup Cardinal Hume RC, Gateshead
U 15 Londonderry Cup Cardinal Hume RC, Gateshead
U 16 Bert Hodgson Trophy Oxclose Community Academy, Washington
U 16 Girls County Cup St Joseph's Catholic Academy, Hebburn
U 19 Boys Senior Knock-out Cup St Robert of Newminster RC, Washington
U 19 Boys League St Thomas More RC, Blaydon
U 19 Boys League Cup St Robert of Newminster RC, Washington
U 19 Boys Albert Knox Trophy East Durham College

Season 2016-2017

NATIONAL COMPETITIONS

ESFA Hudl U18 Girls Colleges' Trophy: National final played at Meadow Lane, Notts County FC; Gateshead College 2 South Gloucestershire & Stroud College 1 (Bristol & South Gloucestershire SFA)
ESFA Hudl U18 Girls Schools' Trophy: National final played at Meadow Lane, Notts County FC; Durham VI Form Centre 2 Barking Abbey School 4 (Barking & Dagenham SFA)
ESFA Premier League U16 Schools' Cup for Boys: National final played at Manchester Regional Arena; Cardinal Hume RC 1-1 (aet) The Windsor Boys School (Slough SFA) - Windsor won 4-3 on penalties.
ESFA U18 Inter-county Trophy: National final played at Ricoh Arena, Coventry City FC; Essex CSFA 2 Durham CSFA 1 (aet)

COUNTY COMPETITIONS

Inter-association
U 11 Harrison Cup Middlesbrough PSFA
U 11 Harry Charlton Memorial Trophy North Tyneside PSFA
U 11 Derwent & Medomsley Cup Darlington PSFA
U 11 Inter-Association Trophy Chester-le-Street PSFA
U 11 Tony Carter Memorial 5-a-side Trophy Chester-le-Street PSFA
U 11 Tony Carter Memorial 7-a-side Trophy Chester-le-Street PSFA
U 11 Girls 7-a-side Sunderland PSFA
U 13 AF Hardy Trophy Bishop Auckland SFA
U 13 Girls Ken Peddieson Cup Chester-le-Street, Washington & Derwentside SFA
U 14 Hartlepool Hospital Cup Newcastle SFA
U 14 South Tyneside Centenary Knock-out Trophy Newcastle SFA
U 15 Sunderland Children's Hospital Cup Sunderland SFA
U 15 Girls Fred Fullerton Cup Chester-le-Street, Washington & Derwentside SFA
U 16 Lambton Trophy Chester-le-Street, Washington & Derwentside SFA
Inter-school
U 9 Year 4 Trophy Shared: St Margaret's CE, Durham & Seaham Trinity
U 11 Leadgate Eden Colliery Cup St Bede's RC Primary School, Sacriston
U 11 Alan Grimes Memorial Trophy Easington Colliery Primary School
U 11 Girls Trophy Easington Colliery Primary School
U 11 Ty McGurk 5-a-side Trophy St George's CE Academy, Darlington
U 11 Daniel O'Hare Memorial Trophy Easington Colliery Primary School
U 11 ESFA Danone Schools' Cup for Girls Easington Colliery Primary School
U 12 Crompton & Harrison Cup St Thomas More RC, Blaydon
U 12 Boys 5-a-side St John's RC, Bishop Auckland
U 12 Girls 5-a-side Hummersknott Academy, Darlington
U 13 TUC Cup Farringdon Community College, Sunderland
U 13 Joicey Cup Cardinal Hume RC, Gateshead
U 13 Girls County Cup St Bede's RC, Lanchester
U 14 Consett Iron Company's Challenge Cup Monkwearmouth Academy
U 14 Girls County Cup North Durham Academy, Stanley
U 15 County Cup St Wilfrid's RC College, South Shields
U 15 Londonderry Cup St Robert of Newminster RC, Washington
U 16 Bert Hodgson Trophy St Thomas More RC, Blaydon
U 16 Girls County Cup St Bede's RC, Lanchester
U 19 Boys Senior Knock-out Cup St Thomas More RC, Blaydon
U 19 Boys League St Leonard's RC, Durham
U 19 Boys League Cup Durham Johnston School
U 19 Boys Albert Knox Trophy Sunderland College

Season 2017-2018

NATIONAL COMPETITIONS

ESFA U11 Danone Nations Small Schools Soccer Sevens: National final played at Ricoh Arena, Coventry City FC -- All Saints RC Primary School, Lanchester were unable to progress from the qualifying group into the semi-finals.
ESFA U11 Premier League Girls District Trophy: National final played at Liverpool FC Academy -- Sunderland PSFA finished the competition in third place.
ESFA U12 Girls 5-a-side Final sponsored by Running Imp Trophies & Medals: National final played at Birmingham where Kepier, Houghton finished third in their group but went on to win the plate competition.
ESFA U13 Boys PlayStation Schools' Cup: National final played at Madejski Stadium, Reading FC -- Cardinal Hume Catholic School 4 Cardinal Heenan Catholic School 1
ESFA U14 Girls PlayStation Schools' Cup: National final played at Madejski Stadium, Reading FC -- Durham Johnston School 3 Blenheim High School 4
ESFA U14 Boys PlayStation Elite Schools' Cup: National final played at Madejski Stadium, Reading FC -- Whitgift School 3 Kepler School 2

COUNTY COMPETITIONS

Inter-association
U 11 Harrison Cup Newcastle PSFA
U 11 Harry Charlton Memorial Trophy East Northumberland PSFA
U 11 Derwent & Medomsley Cup Darlington PSFA
U 11 Inter-Association Trophy Sunderland PSFA
U 11 Tony Carter Memorial 5-a-side Trophy Darlington PSFA
U 11 Tony Carter Memorial 7-a-side Trophy Darlington PSFA
U 11 Girls 7-a-side Newcastle PSFA
U 13 AF Hardy Trophy East Northumberland SFA
U 13 Girls Ken Peddieson Cup Newcastle SFA
U 14 Hartlepool Hospital Cup Newcastle SFA
U 14 South Tyneside Centenary Knock-out Trophy Sunderland SFA
U 15 Sunderland Children's Hospital Cup Sunderland SFA
U 15 Girls Fred Fullerton Cup East Northumberland SFA
U 16 Lambton Trophy Darlington SFA
Inter-school
U 9 Year 4 Trophy Hill View Junior Academy, Sunderland
U 11 Leadgate Eden Colliery Cup All Saints RC Primary School, Lanchester
U 11 Alan Grimes Memorial Trophy Bernard Gilpin Primary School, Houghton-le-Spring
U 11 Girls Trophy Hill View Junior Academy, Sunderland
U 11 Ty McGurk 5-a-side Trophy Red Rose Primary School, Chester-le-Street
U 11 Daniel O'Hare Memorial Trophy St Margaret's CE Primary School, Durham
U 11 ESFA Danone Schools' Cup for Girls Hill View Junior Academy, Sunderland
U 12 Crompton & Harrison Cup St Robert of Newminister RC, Washington
U 12 Boys 5-a-side Durham Johnston School
U 12 Girls 5-a-side Kepier, Houghton-le-Spring
U 13 TUC Cup Cardinal Hume Catholic School, Gateshead
U 13 Joicey Cup Cardinal Hume Catholic School, Gateshead
U 13 Girls County Cup Cardinal Hume Catholic School, Gateshead
U 14 Consett Iron Company's Challenge Cup Cardinal Hume Catholic School, Gateshead
U 14 Girls County Cup St Bede's RC, Lanchester
U 15 County Cup St Wilfrid's RC College, South Shields
U 15 Londonderry Cup Dyke House Sports & Technology College, Hartlepool
U 16 Bert Hodgson Trophy Hurworth School, Darlington
U 16 Girls County Cup Consett Academy
U 19 Boys Senior Knock-out Cup Park View School, Chester-le-Street
U 19 Boys League Park View School, Chester-le-Street
U 19 Boys League Cup Durham Johnston School
U 19 Boys Albert Knox Trophy Queen Elizabeth 6th Form College, Darlington
Futsal
U 12 Boys Tanfield School
U 14 Boys Whickham School & Sports College
U 16 Boys North Durham Academy, Stanley

Season 2018-2019

NATIONAL COMPETITIONS

ESFA U11 Danone Nations Schools’ Cup for Girls: National finals played at St Andrews, Birmingham City FC – Easington Colliery Primary School, playing in their second national final, won the competition for the first time.
ESFA U11 Premier League Boys District Trophy: National finals played at Liverpool FC Academy -- Sunderland PSFA
ESFA PlayStation U13 Boys Inter-association Trophy: National final played at Bet365 Stadium, Stoke City FC -- Chester-le-Street, Washington & Derwentside SFA 2 South East Sussex SFA 1
ESFA PlayStation U15 Boys Inter-association Trophy: National final played at Bet365 Stadium, Stoke City FC -- Aldershot & Farnborough SFA 2 Sunderland SFA 3

COUNTY COMPETITIONS

Inter-association
U 11 Harrison Cup Redcar & Cleveland PSFA
U 11 Harry Charlton Memorial Trophy Darlington PSFA
U 11 Derwent & Medomsley Cup Redcar & Cleveland PSFA / Chester-le-Street PSFA
U 11 Inter-Association Trophy Chester-le-Street PSFA
U 11 Tony Carter Memorial 5-a-side Trophy Chester-le-Street PSFA
U 11 Tony Carter Memorial 7-a-side Trophy Darlington PSFA
U 11 Girls 7-a-side Newcastle PSFA
U 13 AF Hardy Trophy Chester-le-Street, Washington & Derwentside SFA
U 13 Girls Ken Peddieson Cup East Northumberland SFA
U 14 Hartlepool Hospital Cup Darlington SFA
U 14 South Tyneside Centenary Knock-out Trophy East Northumberland SFA
U 15 Sunderland Children's Hospital Cup Sunderland SFA
U 15 Girls Fred Fullerton Cup East Northumberland SFA
U 16 Lambton Trophy Sunderland SFA
Inter-school
U 9 Year 4 Trophy Hill View Junior Academy, Sunderland
U 11 Leadgate Eden Colliery Cup Browney Primary Academy
U 11 Alan Grimes Memorial Trophy Hill View Junior Academy, Sunderland
U 11 Girls Trophy St Margaret's CE Primary School, Durham
U 11 Ty McGurk 5-a-side Trophy St Margaret's CE Primary School , Durham
U 11 Daniel O'Hare Memorial Trophy St Margaret's CE Primary School , Durham
U 11 ESFA Danone Schools' Cup for Girls Easington Colliery Primary School
U 12 Crompton & Harrison Cup The English Martyrs School, Hartlepool
U 12 Boys 5-a-side Durham Johnston School
U 12 Girls 5-a-side Carmel College, Darlington
U 13 TUC Cup Castle View Enterprise Academy, Sunderland
U 13 Joicey Cup Castle View Enterprise Academy, Sunderland
U 13 Girls County Cup Kingsmeadow Community School, Gateshead
U 14 Consett Iron Company's Challenge Cup St Joseph's Catholic Academy, Hebburn
U 14 Girls County Cup Longfield Academy, Darlington
U 15 County Cup Red House Academy, Sunderland
U 15 Londonderry Cup Cardinal Hume Catholic School, Gateshead
U 16 Bert Hodgson Trophy St Joseph's Catholic Academy, Hebburn
U 16 Girls County Cup St Bede's RC, Lanchester
U 19 Boys Senior Knock-out Cup St Leonard's RC, Durham
U 19 Boys League St Robert of Newminster RC, Washington
U 19 Boys League Cup St Thomas More Catholic School, Blaydon
U 19 Boys Albert Knox Trophy SAFC Foundation, Shildon
Futsal
U 11 Boys Rickleton Primary School, Washington
U 12 Boys Whickham School & Sports College
U 13 Boys Tanfield School
U 13 Girls St Joseph's Catholic Academy, Hebburn
U 14 Boys Belmont Community School
U 15 Boys North Durham Academy, Stanley
U 15 Girls Durham Johnston School
U 16 Boys North Durham Academy, Stanley

Season 2019-2020

NATIONAL COMPETITIONS

ESFA PlayStation U12 Boys Elite Schools' Cup: National Final played at the National Sports Centre, Lilleshall -- St Bede's RC, Peterlee 3 Whitgift School (Croydon SFA) 3. St Bede's won 6-5 on penalties.
ESFA PlayStation U13 Boys Inter-association Trophy: National Final played at the National Sports Centre, Lilleshall -- Gateshead SFA 2 Croydon SFA 2. Gateshead won 7-6 on penalties.
ESFA U18 Boys Super League: National Final played at St Andrews, Birmingham City FC -- Park View Academy of Sport 2 John Madejski Academy (Reading SFA) 2 (aet). JMA won 4-2 on penalties.

COUNTY COMPETITIONS

Due to the COVID 19 pandemic and the country being in lockdown the season was curtailed. Some competitions were completed before the Coronavirus struck. It was decided that if both finalists were known then the trophy would be shared. Competitions that had not reached the final stage were null and void.

Inter-association
U 11 Inter-Association Trophy Washington PSFA
U 11 Tony Carter Memorial 5-a-side Trophy Washington PSFA
U 11 Tony Carter Memorial 7-a-side Trophy Darlington PSFA
Inter-school
U 11 Leadgate Eden Colliery Cup St John Bosco RC, Sunderland
U 11 Daniel O'Hare Memorial Trophy Easington Colliery Primary School
U 11 ESFA Danone Schools' Cup for Girls Easington Colliery Primary School
U 12 Boys 5-a-side Durham Johnston School
U 12 Girls 5-a-side Durham Johnston School
U 13 Joicey Cup Mortimer Community College / Hebburn
U 13 Girls County Cup Cardinal Hume Catholic Sch / Durham Johnston Sch
U 14 Girls County Cup St Joseph's Catholic Acad / Cardinal Hume Catholic Sch
U 15 County Cup St John's RC / Cardinal Hume Catholic Sch
U 15 Londonderry Cup St Joseph's Catholic Acad / Cardinal Hume Catholic Sch
U 16 Bert Hodgson Trophy High Tunstall Coll of Science / St Robert of Newminster RC
U 16 Girls County Cup St Bede's RC, Lanchester
Futsal
U 11 Boys Hill View Junior Academy, Sunderland
U 11 Girls New Silksworth Academy
U 12 Boys Oxclose Community Academy, Washington
U 13 Boys Hurworth School, Darlington
U 13 Girls St Joseph's Catholic Academy, Hebburn
U 14 Boys Tanfield School
U 15 Boys Durham Johnston School
U 15 Girls St Joseph's Catholic Academy, Hebburn
U 16 Boys Hurworth School, Darlington