Print this page

Crompton & Harrison Trophy

This is a 9v9 competition

Competition Secretary County Cup Rules Roll of Honour

A meeting in January 1975 mentioned that "DCSFA provided competitive football at Primary, U13, U14, U15 and U16 but U12 football was badly catered for". By March 1975 "there was a distinct possibility that a trophy would be donated" for an U12 competition.

In April 1975 in was decided to commence the U12 competition in season 1975-76 and be named the "Crompton & Harrison Trophy" after the donors.

Special Rules

  1. The competition will be played according to the FA Laws for 9v9 Football.
  2. Players shall not have completed their 12th year on or before the 1st September that season.
  3. All games shall be of two periods, each of 30 minutes duration.
  4. A size 4 ball to be used.
  5. Each school will select a squad of 14 players, 9 of whom will form the team, the other 5 being substitutes.

Could the winning team please inform the Competition Secretary, with the result of the match, as soon as possible after the completion of the game.

FIRST ROUND by Saturday 28 September 2019
1 Thorp Academy 0 v 1 Oxclose Community Academy
2 Hummersknott Academy 7 - 1 Manor Community Academy
3 Longfield Academy 5 - 2 High Tunstall College of Science
4 Carmel College 3 - 1 Polam Hall
5 Durham Johnston 8 - 1 St Bede's RC, Lanchester
6 Easington Academy 3 - 0 Harton Academy
7 Dyke House Sports & Tech College 1 v 0 Park View
8 St Leonard's RC 6 - 4 St Hild's CE
9 Boldon 0 v 1 St Robert of Newminster RC
10 St Joseph's Catholic Academy 1 - 11 St Bede's RC, Peterlee
SECOND ROUND by Saturday 26 October 2019
A St Bede's RC, Peterlee v St John's RC
B Mortimer Community College v St Wilfrid's RC College
C St Aidan's CE 0 - 4 Longfield Academy
D St Thomas More Catholic School 8 - 2 Whitburn CE Academy
E St Robert of Newminster RC v Castle View Enterprise Academy
F St Leonard's RC v The Academy at Shotton Hall
G Farringdon Community Academy v Hurworth
H Framwellgate v Carmel College
I Heworth Grange v Monkwearmouth Academy
J Easington Academy v Kingsmeadow Community School
K Joseph Swan Academy v Dyke House Sports & Tech College
L Teesdale v Whickham School & Sports College
M The English Martyrs School v Hummersknott Academy
N Wellfield v Durham Johnston
O Cardinal Hume Catholic School v Biddick Academy
P North Durham Academy 0 - 9 Oxclose Community Academy
THIRD ROUND by Saturday 21 December 2019
I A v B
II Longfield Academy v St Thomas More Catholic School
III E v F
IV G v H
V I v J
VI K v L
VII M v N
VIII O v Oxclose Community Academy
QUARTER FINAL by Saturday 15 February 2020
Q1 I v II
Q2 III v IV
Q3 V v VI
Q4 VII v VIII
SEMI-FINAL by Saturday 14 March 2020
SA Q1 v Q2
SB Q3 v Q4
FINAL to be arranged
SA v SB

Competition Secretary: A Johnston

Email: alanjohnston100@sky.com

Roll of Honour

Season Winners Runners-up
1975-76 Whickham Ferryhill
1976-77 St Aidan's RC, Sunderland Tanfield
1977-78 Monkwearmouth Spennymoor
1978-79 Dyke House, Hartlepool
1979-80 Hylton Red House St Robert of Newminster RC, Washington
1980-81 Whickham St Aidan's RC, Sunderland
1981-82 Highfield, Gateshead Pelton Roseberry
1982-83 Castle View, Sunderland Hill Head, Gateshead
1983-84 St Aidan's RC, Sunderland Hummersknott, Darlington
1984-85 St Aidan's RC, Sunderland Usworth
1985-86 St Aidan's RC, Sunderland English Martyrs RC, Hartlepool
1986-87 Hermitage, Chester-le-Street Easington
1987-88 Easington St Aidan's RC, Sunderland
1988-89 Framwellgate Moor St Thomas More RC, Blaydon
1989-90 St Joseph's RC, Hebburn St Aidan's RC, Sunderland
1990-91 St Aidan's RC, Sunderland Easington
1991-92 St Wilfrid's RC, South Shields Boldon
1992-93 Shared: Tanfield / Farringdon
1993-94 St Aidan's RC, Sunderland Easington
1994-95 Monkwearmouth St Bede's RC, Lanchester
1995-96 Heworth Grange Park View, Chester-le-Street
1996-97 Hebburn St Joseph's RC, Hebburn
1997-98 St Wilfrid's RC, South Shields Heworth Grange
1998-99 Hummersknott, Darlington Springfield, South Tyneside
1999-00 Heworth Grange Pelton Roseberry
2000-01 Joseph Swan, Gateshead Woodham, Newton Aycliffe
2001-02 Houghton Kepier St Bede's RC, Lanchester
2002-03 Shared: Whitburn CE / St Wilfrid's RC, South Shields
2003-04 Monkwearmouth Boldon
2004-05 Shotton Hall, Peterlee Heworth Grange
2005-06 Park View, Chester-le-Street Monkwearmouth
2006-07 Park View, Chester-le-Street St John's RC, Bishop Auckland
2007-08 Park View, Chester-le-Street Ryton
2008-09 High Tunstall, Hartlepool Biddick School Sports College, Washington
2009-10 St Aidan's RC, Sunderland Biddick School Sports College, Washington
2010-11 St Thomas More RC, Blaydon Lord Lawson of Beamish, Birtley
2011-12 St Joseph's RC, Hebburn Easington
2012-13 Longfield Academy of Sport, Darlington St Joseph's RC, Hebburn
2013-14 St Leonard's RC, Durham Academy at Shotton Hall, Peterlee
2014-15 Carmel College, Darlington St Joseph's Catholic Academy, Hebburn
2015-16 Durham Johnston School Hermitage Academy, Chester-le-Street
2016-17 St Thomas More RC, Blaydon St Joseph's Catholic Academy, Hebburn
2017-18 St Robert of Newminster RC Castle View Enterprise Academy
2018-19 The English Martyrs School, Hartlepool St John's RC, Bishop Auckland