Print this page

DCSFA Honours 2017-2018

NATIONAL COMPETITIONS

ESFA U11 Danone Nations Small Schools Soccer Sevens: National final played at Ricoh Arena, Coventry City FC -- All Saints RC Primary School, Lanchester were unable to progress from the qualifying group into the semi-finals.

ESFA U11 Premier League Girls District Trophy: National final played at Liverpool FC Academy -- Sunderland PSFA finished the competition in third place

ESFA U12 Girls 5-a-side Final sponsored by Running Imp Trophies & Medals: National final played at Birmingham where Kepier, Houghton finished third in their group but went on to win the plate competition.

ESFA U13 Boys PlayStation Schools' Cup: National final played at Madejski Stadium, Reading FC -- Cardinal Hume Catholic School 4 Cardinal Heenan Catholic School 1

ESFA U14 Girls PlayStation Schools' Cup: National final played at Madejski Stadium, Reading FC -- Durham Johnston School 3 Blenheim High School 4

ESFA U14 Boys PlayStation Elite Schools' Cup: National final played at Madejski Stadium, Reading FC -- Whitgift School 3 Kepler School 2

COUNTY COMPETITIONS

Inter-Association
U 11 Newcastle PSFA Harrison Cup
U 11 East Northumberland PSFA Harry Charlton Memorial Trophy
U 11 Darlington PSFA Derwent & Medomsley Cup
U 11 Sunderland PSFA Peter Dunn Trophy
U 11 Darlington PSFA Tony Carter Memorial 5-a-side Trophy
U 11 Darlington PSFA
Tony Carter Memorial 7-a-side Trophy
U 11 Girls Sunderland PSFA 7-a-side
U 13 East Northumberland SFA AF Hardy Trophy
U 13 Girls Newcastle SFA
Ken Peddieson Cup
U 14 Newcastle SFA
Hartlepool Hospital Cup
U 14 Sunderland SFA
South Tyneside Centenary Cup
U 15 Sunderland SFA
Sunderland Children's Hospital Cup
U 15 Girls East Northumberland SFA
Fred Fullerton Cup
U 16 Darlington SFA
Lambton Trophy
Inter-School
U 9 Hill View Junior Academy, Sunderland
Year 4 Trophy
U 11 All Saints RC Primary School, Lanchester
Leadgate Eden Colliery Cup
U 11 Bernard Gilpin Primary School, Houghton-le-Spring
Alan Grimes Memorial Trophy
U 11 Girls Hill View Junior Academy, Sunderland
Girls Trophy
U 11 Red Rose Primary School, Chester-le-Street
Ty McGurk 5-a-side Trophy
U 11 St Margaret's CE Primary School, Durham
Daniel O'Hare Memorial Trophy
U 11 Girls Hill View Junior Academy, Sunderland
ESFA Danone Schools' Cup for Girls
U 12 St Robert of Newminister RC, Washington
Crompton & Harrison Cup
U 12 Boys Durham Johnston School 5-a-side
U 12 Girls Kepier, Houghton-le-Spring 5-a-side
U 13 Cardinal Hume Catholic School, Gateshead TUC Cup
U 13 Cardinal Hume Catholic School, Gateshead Joicey Cup
U 13 Girls Cardinal Hume Catholic School, Gateshead
County Cup
U 14 Cardinal Hume Catholic School, Gateshead
Consett Iron Company's Challenge Cup
U 14 Girls St Bede's RC, Lanchester
County Cup
U 15 St Wilfrid's RC College, South Shields
County Cup
U 15 Dyke House Sports & Technology College, Hartlepool
Londonderry Cup
U 16 Hurworth School
Bert Hodgson Trophy
U 16 Girls Consett Academy
County Cup
U 19 Boys Park View School, Chester-le-Street
Senior Knock-out Cup
U 19 Boys Park View School, Chester-le-Street
Under 19 League
U 19 Boys Durham Johnston School
Under 19 League Cup
U 19 Boys Queen Elizabeth 6th Form College, Darlington Albert Knox Trophy