Print this page

Leadgate Eden Colliery Cup

First Round Final Competition Secretary
Primary Competition Rules Roll of Honour

The Leadgate Eden Colliery Cup began as an 11-a-side competition in 1977-78 when entry was restricted to schools with under 70 boys in the 7-11 age group. Since 1999-00 the format has been 7-a-side.

Today the winners of the Leadgate Eden Colliery Cup represent DCSFA in the North Region Final of the ESFA Danone Under 11 Small Schools' Soccer Sevens.

Special Rules

  1. The Competition is played according to the FA Laws for Mini-Soccer (7v7)
  2. Entry is restricted to schools with 100 or less pupils in Key Stage 2, and not more than 30 pupils in Year 6.
  3. Only pupils in Years 5 and 6 are allowed to play.

FIRST ROUND on Wednesday 4 October 2017

Derwentside: Bloemfontein, All Saints', Ebchester, Castleside

Peterlee: Easington CE, Our Lady Star of the Sea, Deaf Hill

Sunderland: St John Bosco

Seaham: Murton St Joseph’s RC

Durham City: Esh CE, Cassop, Sherburn, St Michael’s Esh, St Oswald’s, Browney

Chester-le-Street: Bournmoor, Sacriston St Bede's RC

FINAL on Wednesday 18 October 2017

To be held at Pelton Community Primary School

Finalists are:

  • Easington CE Primary School (Peterlee PSFA)
  • All Saints' Catholic Primary School, Lanchester (Derwentside PSFA)
  • Browney Academy (Durham City PSFA)
  • St Bede's RC Primary School, Sacriston (Chester-le-Street PSFA)

Competition Secretary

  • T Baker MBE, 4 Caragh Road, Chester-le-Street, Co Durham, DH2 3EA
  • Tel: 0191 389 0322 (home)
  • Email: tombak6@aol.com

^TOP

Roll of Honour

Season Winners Runners-up
1977-78
1978-79
1979-80 Castleside All Saints RC, Lanchester
1980-81 Castleside St Benet's RC, Ouston
1981-82 St Mary's, Newton Aycliffe St Mary's, Stanley
1982-83 Castleside Burnhope
1983-84 St Joseph's RC, Birtley St Patrick's RC, Ryhope
1984-85 St Joseph's RC, Birtley Bournmoor
1985-86 St Joseph's RC, Birtley Toft Hill
1986-87
1987-88 St John Bosco, Sunderland St Cuthbert's, Seaham
1988-89 Bournmoor Sedgefield Harwick
1989-90 St Joseph's RC, Birtley St Mary Magdalen RC, Seaham
1990-91 Bloemfontein, Stanley Toft Hill
1991-92 St Patrick's RC, Ryhope St Peter's CE, Hebburn
1992-93 St Patrick's RC, Ryhope St Mary Magdalen RC, Seaham
1993-94 St Patrick's RC, Ryhope St James' RC, Jarrow
1994-95 All Saints RC, Lanchester Bournmoor
1995-96 St James' RC, Jarrow Bournmoor
1996-97 Bournmoor Springwell Village
1997-98 Springwell Village West Pelton
1998-99 Shared: Springwell Village and St Patrick's RC, Ryhope
1999-00 South Hetton
2000-01 Usworth Grange, Washington
2001-02 St Joseph's RC, Stanley
2002-03 Springwell Village
2003-04 Springwell Village
2004-05 All Saints RC, Lanchester
2005-06 Easington CE
2006-07 St Joseph's RC, Birtley
2007-08 Barley Mow, Birtley South Hetton
2008-09 Easington CE Barley Mow, Birtley
2009-10 St Patrick's RC, Langley Moor Temple Park, South Shields
2010-11 Sunderland High School Easington CE
2012-13 Esh CE All Saints RC, Lanchester
2013-14 Finchale Barley Mow, Birtley
2014-15 St Joseph's RC, Murton Silver Tree Primary School, Ushaw Moor
2015-16 St Joseph's RC, Murton Burnhope Primary School
2016-17 St Bede's RC, Sacriston Easington CE Primary School