Print this page

OUR PARTNERS

It would be extremely difficult to operate the association without the help from our wonderful sponsors. Please take a look at each of them below. For additional information please see our sponsors page here.

LATEST NEWS

View the latest Tweets from @DCSFA

NATIONAL YOUTH FUTSAL CUP

Durham progressed into Round 4 of the National Youth Futsal Cup with a hard earned, extra time victory over Hebburn Town.

The first period was a very tight affair, with the sides evenly matched, and at the break it was 5-5.

The second half, at one point saw Durham 8-5 down but the team pulled it back to 8-8. Hebburn Town regained the lead but Durham equalised with a minute to go.

At the conclusion of the first period of extra time Durham had established a two goal lead. In the second period Durham consolidated their advantage to finish victors by 13 goals to 9.

In Round 4 (Last 16) Durham are at home to Manchester Futsal Club. The fixture will take place on Sunday 28th April 2024 at City Space Building, Chester Road, Sunderland, SR1 3SD. The game will kick-off at 1pm, spectators are welcome and entry is free of charge.

DURHAM COUNTY MATCHES - RESULTS

  • N Co semi-final Durham U18 4 Lancashire 1 (Joshua Thynne 3, Theo Naylor)
  • N Co ko Cup semi-final Durham U16b 3 Greater Manchester 1 (Matt Crowther 2, Lucas Taylor)
  • N Co semi-final Durham U16g 1 Greater Manchester 2 aet (f-t 1-1) (Ellen-Marie Atkinson)
  • N Co semi-final Durham U14g 2 Merseyside 0 (Katie Bewick, Macy Bangura)
  • N Co East League South Yorkshire 2 Durham 1 (Finlay Wake)
  • N Co Geoff Jennett Ko Cup SF Durham U18 1 Northumberland 3 (Kobe Bewicke)
  • N Co East League Cleveland U16g 1 Durham 1 (Ellen-Marie Atkinson)
  • ESFA Inter County SF Durham U16g 1 Lancashire 2 (Daisy Clarke)
  • N Co East League Cleveland U18 0 Durham 1 (George Wilkinson)
  • N Co East League Northumberland U16g 2 Durham 3 (Daisy Clarke, og, Ellen-Marie Atkinson)
  • N Co East League Cleveland U14g 1 Durham 3 (Ellen Swan, Macy Bangura, og)

FORTHCOMING DURHAM COUNTY MATCHES

  • N Co Ko Final Durham U16 b v South Yorkshire Saturday 4 May at Washington Hub ko 2pm
  • N Co Semi-Final Durham U16b v Merseyside Saturday 11 May at Washington Hub ko 2pm

To be arranged:

  • N Co Final Greater Manchester U14g v Durham
  • N Co Final Durham U18 v Cleveland

DCSFA COUNTY CUP FINALS 2024

Results:

  • U15 County Cup - Kepier Academy 0 English Martyrs  Catholic School 3
  • U19 League Cup Final - Whitburn C of E 1 St Leonard's Catholic School 1 St Leonard's won 5-4 on penalties
  • U14 CIC Cup - Whitburn C of E Academy 0 St Joseph's Catholic Academy 2
  • U16 Bert Hodgson Trophy - St John's RC 4 High Tunstall College of Science 3
  • U19 JR Robson Senior KO Cup - Whitburn C of E Academy 4 Durham Johnston 2
  • U13 TUC Cup St Joseph's Catholic Academy 4 Kepier Academy 2
  • U15 Londonderry Cup - Monkwearmouth Academy 1 Kepier Academy 1 Monkwearmouth won 5-3 on penalties
  • U14 South Tyneside Centenary Cup - Bishop Auckland 2 East Durham 3
  • U12 Crompton & Harrison Trophy - Cardinal Hume Catholic School 4 Kepler Academy 3

All the following to be played at The Graham Sports Centre, Maiden Castle, Durham, DH1 3SE

  • Wednesday 24 April – U15 Sunderland Children's Hospitals Cup Final on 3G2 – East Durham v Hartlepool ko 4.45pm - (P Diston)
  • Thursday 25 April - U14 Hartlepool Hospitals Cup – THIS FINAL HAS BEEN POSTPONED - Stockton or East Durham v Newcastle
  • Friday 26 April – U16 Lambton Trophy on 3G3 - Darlington v East Durham  ko 4.45pm – (P Diston)

ALL GAMES WILL GO STRAIGHT TO PENALTIES AS THE PITCHES BOOKED FOR A 2 HOUR TIME SLOT

All the following to be played at Washington Football Hub Northern Area Playing Fields, Stephenson Rd, Washington NE37 3HR

  • Monday 29 April - U16 girls Cup & Plate finals ko 4.15pm (M Fowler & E Lewis)
  • Tuesday 30 April - U13 girls Cup & Plate finals ko 4.15pm (E Matthews & E Lewis)
  • Wednesday 1 May - U14 girls Cup and Plate finals ko 4.15pm (E Mathews & E Lewis)

PRIMARY NEWS

Inter-association Competitions

In the Richard Jordan Memorial Trophy Chester-le-Street improved their position at the head of this group with a win over South & West Northumberland.

Newcastle head the group for the Harry Charlton Memorial Trophy following a second victory, this time over Washington.

In the first semi-final of the Derwent & Medomsley Trophy to be played Redcar & Cleveland defeated Darlington. Redcar & Cleveland now await the winners of the tie between Chester-le-Street and East Northumberland & Berwick.

School Competitions

ESFA Pokemon Primary Schools’ Cups

Edmondsley Primary School narrowly failed to reach the National Finals of the Small Schools’ Cup. Edmondsley finished top of their group, by winning two of the their three matches, on goal difference. However, in the semi-final the team were beaten 1-0 by Plumpton.

In the Schools' Teams competition Easington Colliery Primary School topped their group but were defeated in the semi-final.

St Matthew's RC, Jarrow, like Durham's other two primary representatives, headed their group in the Girls' competition and were also beaten in the semi-final but this time on penalties.

Ty McGurk Indoor 5-a-side: The competition was won, for the third time, by Easington Colliery Primary School (Peterlee PSFA) with Lambton Primary School (Washington Primary School) finishing in second place.

ESFA NATIONAL FINALS 2024

St Bede’s RC, Peterlee have reached the final of the ESFA Arnold Clark U16 Girls Schools’ Cup. Their opponents in the final will be Fullbrook School (Woking SFA). The final will take place at Stoke City FC on Tuesday 7th May ko 11.30am.

St Joseph’s Catholic Academy, Hebburn will play Surbiton High School (Kingston SFA) in the final of the ESFA PlayStation U12 Girls 9-a-side Schools’ Cup. This final will be played at West Bromwich Albion FC on Tuesday 21st May ko 9.30am.

U16 GIRLS COUNTY SQUAD 2023-24 SEASON

Amelia Kirkup, Jess Barker, Ellen Kirkup, Freya Sinclair, Megan Gibson, Nicole West, Charlotte Pegram, Eva Bewicke, Daisy Clarke, Eva Mysleyko, Isla Baxter, Chloe Jackson, Louise Muncaster, Amelia Gate, Eve Webster, Ellen-Marie Atkinson, Grace Collinson, Soraya Shorey, Abbie Richardson, Neve Sewell, Chloe Harkness.

U14 GIRLS COUNTY SQUAD 2023-24

Eden Alderson, Macy Bangura, Katie Bewick, Isla Burdon-Watson, Amy Colligan, Amelie Crumpton, Honey Haddlesey, Layken Hardy, Alisha Hewitt, Anna Hind, Sophie Howe, Amelie Jones, Isobel Kilpatrick, Emily Robson, Anna Rowntree, Saisha Snowdon, Grace Stubbs, Ellen Swan.

U16 BOYS COUNTY SQUAD 2023-24

SPONSORSHIP

DCSFA are looking for sponsors to allow the association to continue providing excellent football opportunities for male and female players in the schools, academies and colleges across the County from primary through to tertiary.

If you are interested in sponsoring any of the activities that we provide please read the information letter using this link (information) or contact kgilbertson@hotmail.co.uk

ESFA NEWSLETTER

MEMBERSHIP MATTERS:

March 2024 click here to view

 



Next page: DCSFA Officers